Jak zachowywać się w kościele?

zachowanie_w_kosciele

Para młoda musi pamiętać o kilku ważnych zasadach zachowania się w kościele w ten wspaniały i ważny dla nich dzień. Często jest tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie tak naprawdę zachowania są akceptowane w kościele, a jakie nie. Przyszli małżonkowie powinni pamiętać, że wchodzą do Domu Bożego, niestety przez całą ekscytację i emocje ślubem i weselem, często o tym zapominają.

  1. Nie spóźniamy się.

 Zawsze musimy brać pod uwagę przyczyny losowe, które nie są od nas zależne, takie jak np. wypadek, zablokowana droga, czy korki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, będzie zaplanowanie wyjazdu do kościoła odpowiednio wcześnie, biorąc oczywiście pod uwagę nie przyjemne sytuacje, które mogą nas po drodze spotkać. Najczęściej jednak powodem spóźnień do kościoła jest ogólna zła organizacja. By uniknąć sytuacji spóźnienia się fryzjera, czy samochodu ślubnego, te usługi również powinniśmy umówić pół godziny wcześniej niż oczekujemy, wtedy mamy pewność, że jeżeli dana osoba się spóźni mamy mały zapas czasu, a dodatkowo unikniemy nie potrzebnego stresu.

  1. Nie prowadzimy życia towarzyskiego

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jest to najważniejszy dzień w naszym życiu i że nie chcemy nabawić się wstydu przed księdzem. Na niektórych gości i ich rozmowy w kościele nie będziemy mieli wpływu, jednak warto z najbliższymi znajomymi porozmawiać i wspomnieć chociażby o tych zasadach przeczytanych na naszej stronie. Nie będzie to nie uprzejme, a każdy zapamięta coś dla siebie. Na weselu będzie dużo czasu, żeby porozmawiać z każdym ze znajomych, gości zaproszonych na zabawę. Kościół nie jest odpowiedni do rozmów.

  1. Nie pozwalamy dzieciom zakrzyczeć Młodą Parę

Posiadając małe dzieci powinniśmy zdawać sobie sprawę, że dziecku jest trudno usiedzieć godzinę w ciszy i bezruchu. Bieganie dziecka po kościele czy bawienie się z innymi nie jest mile widziane. Dla pary młodej jest to najważniejszy dzień w życiu i z pewnością będą go pamiętać do końca życia. Nie chcemy by jedyne co z ceremonii zapamiętali to krzyki i płacze dzieci. Jeżeli nasza pociecha nie może się uspokoić wychodzimy z nią na zewnątrz, chwila odpoczynku i rozmowy na pewno pomoże.

  1. Nie demonstrujemy zbytnio swoich uczuć

Kościół to nie miejsce do ściskania, czy całowania. Powinniśmy skupić się na mszy i modlitwie. A jedyny pocałunek akceptowany w kościele to ten przez parę młodą po złożeniu przysięgi małżeńskiej.

  1. Uczestniczymy we mszy świętej wewnątrz kościoła.

Pary młode decydują się na termin ślubu zazwyczaj w sezonie wiosenno- letnim. Każdy zdaje sobie sprawę, że wolimy przebywać na ciepłym słońcu niż w kościele. Natomiast nie róbmy przykrości Narzeczonym, którzy liczą na naszą obecność nie tylko w Sali, gdzie będziecie się razem bawić do białego rana, ale również w kościele, uczestnicząc w tej niezwykłej ceremonii.

  1. Na czas mszy, zakładamy żakiet lub szal by zakryć ciało.

Pamiętajmy że kościół to święte miejsce i obowiązuje w nim stosowny strój. Jako gość powinniśmy założyć na gołe ramiona, czy odsłonięty dekolt, szal bądź żakiet.