Oprawa wesela: Zespół czy DJ?

music-08Po ustaleniu daty ślubu i znalezieniu sali, w dalszej kolejności powinniście zabrać się za oprawę muzyczną. Dobrze dobrany zespół czy DJ sprawią, że Wasi goście będą bawić się na parkiecie do późnej nocy.

Oprawa muzyczna w kościele

Jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy warto pomyśleć o dodatkowej oprawie muzycznej mszy świętej. Jeśli chodzi o wybór utworów, to najczęściej Wasze możliwości będą ograniczone. Muzyka podczas ślubu kościelnego powinna być integralną częścią liturgii, zatem wybór utworów musi zostać uzgodniony z kapłanem. W czasie ślubu wykonuje się pięć utworów: na Wejście, Ofiarowanie, Komunię, Podpisywanie Dokumentów i Wyjście. Przykładowe utwory wykonywane w kościele to: Szczęśliwy, kogo Opatrzność Boska, Otwórzcie drzwi Chrystusowi, Panie, Tu do Twych stóp nowożeńców para, Cóż Ci, Jezu, damy, Pan Jezus już się zbliża, Maryjo, coś jest w niebie.

Wejście i wyjście Pary Młodej z kościoła nie są częścią liturgii tak więc mogą im towarzyszyć świeckie utwory , jednak w dalszym ciągu powinna być to muzyka odpowiadająca powadze ceremonii. Narzeczeni często decydują się na Ave Maria, lub Marsz weselny. Dużą popularność zdobywają też utwory takie jak Halleluyah Leonarda Cohena, czy Ave verum Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Oprawa muzyczna ślubu cywilnego

W przypadku ślubu cywilnego, nie ma formalnych ograniczeń co do rodzaju utworów wykonywanych podczas ceremonii. Nie oznacza to jednak, że możecie w związku z tym wybrać dowolną piosenkę – muzyka powinna odpowiadać powadze uroczystości. Podczas ślubu cywilnego muzyka towarzyszy Wejściu, Podpisywaniu dokumentów oraz Wyjściu Pary Młodej. Może również uprzyjemnić gościom oczekiwanie na uroczystość oraz czas składania przez nich życzeń. Obecnie ślub cywilny może być zorganizowany także poza Urzędem Stanu Cywilnego.

Wesele – zespół czy DJ?

Odpowiednia oprawa muzyczna to kluczowy element każdego wesela. Zaproszeni goście zebrali się w końcu także po to, aby świętować Waszą nową drogę życia. Jeśli muzyka podczas imprezy nie będzie im odpowiadać, nie macie co liczyć na pełny parkiet i zabawę do białego rana. Główną decyzją, którą musicie podjąć na samym początku, to czy wybierzecie Zespół czy DJ`a. Obie opcje mają swoje plusy i minusy – wybór zależy od Waszych upodobań i budżetu.

Zespół

Jeśli preferujecie muzykę na żywo i nie przeszkadza Wam aranżacja utworów odbiegająca od oryginałów, właściwym wyborem może być zespół. Takie rozwiązanie ma następujące zalety:

  • muzyka na żywo bardziej odpowiada starszym gościom,
  • doświadczony zespół pomoże w prowadzeniu imprezy i odpowiednio dopasuje repertuar do gości,
  • czasami zespół może “w pakiecie” zająć się oprawą muzyczną w kościele,
  • zespół może wykonać na żywo piosenkę do Waszego pierwszego tańca.

Z drugiej strony zespoły mają ograniczony repertuar i nie wykonają dowolnego utworu na życzenie. Koszt wynajmu zespołu jest również większy niż DJ`a – szczególnie, gdy w zespole gra kilka osób. Jeśli jest taka możliwość to skontaktujcie się z zespołem i spytajcie czy możecie posłuchać jak grają np. na próbie lub innym weselu. Jest to o wiele lepsze niż odsłuchanie kilku przygotowanych utworów z płyty.

DJ

Jeśli cenicie sobie oryginale wykonania utworów i nie przeszkadza Wam wesele z muzyką odtwarzaną z komputera wybierzcie DJa. Jego repertuar jest praktycznie nieograniczony, jednak brak muzyki na żywo może przeszkadzać starszym gościom weselnym. DJ jest również rozwiązaniem tańszym od zespołu.

Pamiętajcie, że to przede wszystkim Wasze wesele. Jeśli nie jesteście fanami niektórych utworów bądź całego gatunku muzycznego, poinformujcie o tym zespół lub DJ-a.

Podobnie jak w przypadku wyboru sali weselnej, nie zwlekajcie z wyborem oprawy muzycznej do ostatniej chwili. Popularne zespoły często są rezerwowane ze sporym wyprzedzeniem, zacznijcie więc poszukiwania zaraz po ustaleniu terminu ślubu i wesela. W innym wypadku może się okazać, że nie będziecie mieć dużego wyboru!

Najważniejsze informacje:

  1. Zarezerwuj oprawę muzyczną po ustaleniu dnia ślubu i wesela.
  2. Jeśli bierzecie ślub kościelny, omów kwestię obsługi muzycznej i wybranych utworów z księdzem.
  3. Przekaż swoje oczekiwania dotyczące muzyki odpowiednio wcześniej.
  4. Jeśli to możliwe, posłuchaj muzyków na żywo.
  5. Omów kwestię prowadzenia wesela.

Kosztorys:

Oprawa muzyczna ślubu: 200-400 zł

DJ weselny: 1.500-3.500 zł

Zespół weselny: 2.000-6.000 zł